Меню
МЕНЮ
Що таке спортивне харчування?
Як працює спортивне харчування та для чого воно потрібне?
Історично, спортсмени і спортивно активні люди, для підтримки свого енергетичного рівня під час фізичних навантажень, вживали сендвічі, банани, сухофрукти, тощо. Але, як кажуть, прогрес не стоїть на місці, і сьогодні поповнити запаси енергії комфортним, швидким та ефективним способом допоможуть продукти спортивного харчування. На цьому можна було б завершити статтю, бо вся суть спортивного харчування в підтримці організму під час занять спортом. Тим не менше, часто зустрічаємо тих, кому бракує усвідомлення, для чого ж, власне, організму потрібне додаткове паливо та чому звичайного харчування не достатньо.
Уявімо, що людина в п'ятницю купила свій перший велосипед, а в суботу вранці виїхала на тренування – природно, що за півтори години вона вже повністю знесилена, адже запаси швидкої енергії в організмі за цей час вичерпані. Продовжувати тренування неможливо: тіло виснажене, в голові крутиться, накриває приступ нудоти, тахікардія, підвищене потовиділення, тремтіння кінцівок. Такий стан називається гіпоглікемією – недостатньою кількістю цукру в крові.
    Також дехто думає, що для схуднення краще тренуватись без сніданку, таким чином тільки погіршуючи енергетичну ситуацію і знову ж таки спричиняючи гіпоглікемію. Від багатьох аматорів можна почути: "я хочу схуднути, тому питиму лише воду ". І через годину тренування «на воді» вони повністю скисають. Це можна порівняти з автомобілем, у якого закінчилось пальне і дальше їхати він не в змозі. Ноги болять, все тіло болить. І що робить такий аматор після тренування? Він з'їдає набагато більше, аніж з'їв би зазвичай із нормальним прийомом їжі до тренування, або з правильним спортивним перекусом.
    Організм потребує 24-72 години, щоб відновитись, абсорбувати необхідні мікроелементи з їжі. Після приступу гіпоглікемії всі органи просять цукру і людина після тренування замість того, щоб з'їсти правильну здорову їжу – пасту, м'ясо, тощо – закидаються снікерсом, солодощами, кавою з цукром і іншим – всім, що допомагає моментально. І замість зниження ваги, вона збільшується. При тому, навіть наступного дня м'язи не встигають відновитись.

    Багато людей все ще мислять таким чином. Розуміння того, як правильно харчуватись під час спортивних навантажень, поступово змінюється, але все ще залишається потреба багато пояснювати і розказувати.
      Протеїнові батончики Nutrixxion - найкраший перекус після тренування
      Серед професійних спортсменів поступово зростала потреба у спеціалізованому харчуванні, яке допомагало би м'язам протриматись протягом змагань, тренуватись інтенсивніше і відновлюватись швидше. Багато спортивних команд розробили своє спортивне харчування. Перші продукти з'явились більше 20-ти років тому, але, звичайно, це були продукти набагато нижчого рівня, ніж ми маємо зараз. Проте головна концепція залишилась - систематична підзарядка організму, адже без своєчасного поповнення корисних речовин, ви втрачаєте свою результативність і шанси на успішний фініш.

      Вуглеводи - основа енергетичного харчування

      Автомобіль, який рухається, мусить мати пальне. Це найважливіше. Для людини таким пальним є вуглеводи. Якщо "автомобіль" немає вуглеводів, він не може їхати. Всього є три категорії вуглеводів: прості сахариди, дисахариди і полісахариди.
      Прості сахариди: добре підходять для спринту, перед стрімким набором висоти. Але організм виробляє інсулін. Інсулін – це гормон який переносить цукор з крові у м'язи і в печінку, де формуються запаси енергії. На жаль, дослідження доводять, що як тільки організм починає виробляти інсулін, він перестає спалювати жири в якості енергії. Адже для чого спалювати жири, якщо зафіксовано надходження простих цукрів? Висновок із цього невтішний – якщо використовувати прості сахариди в якості джерела енергії, схуднути не вдасться.

      Проблема також у тому, що після різкого зростання рівня цукру в крові і активному виділенню інсуліну, всі наявні в крові цукри перекачуються у м'язи. Як тільки ви припиняється надходження цукру, його рівень в крові падає нижче, аніж до початку прийому простих сахаридів – виникає уже знайома нам гіпоглікемія.

      Таким чином, якщо ви споживаєте прості цукри для подолання короткотермінового навантаження – це нормально. Проте для підтримки організму протягом тривалого часу – це не найкраща ідея, адже вам треба увесь час підтримувати високий рівень навантаження, щоб справлятись із різкими скачками цукру в крові. До того ж, такі коливання не дуже корисні для організму. Це можна порівняти із ефектом від кави – кожна порція вас "освіжає", але ненадовго і потрібно ще.
      Дисахариди – діють протягом тривалого часу, скажімо протягом години. Відомим дисахаридом є фруктоза – дешевий і солодкий інгредієнт, який часто використовується в складі спортивного харчування. Часом у людей виникають проблеми із засвоєнням фруктози, тому краще коли виробник використовує інший сахарид. Nutrixxion використовує ізомальтулозу. Ізомальтулоза – модифікована сахароза з дуже низьким глікемічним індексом, відповідно вона повільно всмоктується і дає енергію поступово. В цьому її основна перевага над фруктозою – поступове засвоєння і відсутність "стрибків" рівня цукру в крові. Крім того фруктоза не може засвоюватися безпосередньо й давати енергію - спершу потрапляє до печінки, де перерозщеплюється. А надмірне вживання призводить до проблем із печінкою, провокує надмірний апетит та ожиріння.

      Найважливішим компонентом для поповнення енергії на довгих дистанціях є полісахариди, наприклад, – мальтодекстрин. Полісахариди можна собі уявити, як купку невеликих сумочок із запасом енергії в кожній. Коли вам потрібна енергія, ви відкриваєте сумочку і берете її. Решта сумок залишаються закритими і доступними для використання пізніше. Дія полісахаридів може розтягуватись у часі на 3-4 години.

      Правильне спортивне харчування поєднує в собі всі три види вуглеводів для оптимального збалансованого надходження енергії – без стрімких піків, достатньо водночас і для спринту, і для тривалого заїзду. В цьому полягає перша велика різниця між дешевими "цивільними" продуктами із супермаркету (енергетичні і злакові батончики, кола-кола тощо) та спеціалізованим харчуванням.
      Взагалі підбирати харчування слід враховуючи стратегію тренування. Є дві стратегії тренувань. Умовно кажучи, якщо вас чекає двогодинне змагання, треба інтенсивно тренуватись 2:15 год і ви буде добре підготовлені до змагання. Інший підхід – тренуватись протягом довшого часу з помірною інтенсивністю.

      Анаеробний поріг – максимальний рівень споживання кисню організмом, який забезпечує потреби м'язів у кисні. На рівні нижче анаеробного порогу ви можете займатись довго (годину, дві і тд). Якщо серцебиття буде вище анаеробного порогу всього лиш на кілька пунктів, уже за 10 хвилин ви будете "мертві" – організм не отримує свіжого кисню в достатній кількості. Логічно, що спортсмени намагаються підняти анаеробний поріг, щоб підвищити свої результати. Проблема в тому, що є друге обмеження – аеробний поріг. Якщо дивитися з біохімічної точки зору, то аеробний поріг – це величина, яка показує максимальне значення споживання кисню, при якому молочна кислота не накопичується в організмі. У порівнянні з анаеробним, цей поріг виникає при значно меншому рівні інтенсивності. Навантаження на м'язи тіла провокує збільшення молочної кислоти в м'язовій масі, яка не встигає розкладатися і починає накопичуватися. Таким чином, речовина затримується в кровоносній системі і це призводить до ацидозу (закислення) м'язів, тобто їх ослаблення.

      Аеробна система — найбільш важлива для витривалості спортсменів, адже вона допомагає підтримувати фізичну роботу протягом довгого часу.

      Вертаючись до вибору харчування, варто наголосити на тому факті, що вуглеводивони більш ефективне паливо ніж жири. За умови однакового використання енергії на їх окислення потрібно на 12% менше кисню. Саме тому, під час тривалих фізичних навантажень енергія створюється за рахунок окислення вуглеводів. А от вже тоді, коли запаси вуглеводів будуть вичерпані, до енергозабезпечення підключаться жири.

      Склад енергетичних спортивних добавок розроблений спеціально для підтримки організму під час тривалих фізичних навантажень. Продуманий комплекс різних вуглеводів та відсутність баластових речовин і непотрібних жирів – це ще одна перевага над звичайним харчуванням.
      Енергетичний батончик Nutrixxion
      Окрім збалансованого комплексу вуглеводів, додатковими перевагами спортивного харчування є використання мікро та мікроелементів, амінокислот BCAA, вітамінів та часто додаткових стимуляторів таких, як кофеїн. Наприклад, Nutrixxion у своїй продукції використовує кофеїн з екстракту гуарани, що значно краще засвоюється організмом ніж кавовий аналог. Гуарана містить чистий кофеїн, який, потрапляючи в організм, рівномірно надходить у кров, надає бадьорості на тривалий період часу і діє набагато м'якіше за каву. Гуарана не викликає збудження, серцебиття, безсоння та інших негативних наслідків. А в енергетичному турбо-гелі XX-Force окрім подвоєного кофеїну та амінокислот BCAA, міститься таурин – органічна речовина, що додає бадьорості, знімає втому та підвищує працездатність. Цінується за свої властивості розширювати кровоносні судини і збільшувати обсяг крові в організмі, що покращує всмоктуваність багатьох поживних компонентів і постачає м'язи необхідним киснем, азотом та глюкозою.

      На жаль, на сьогоднішній день досі існує багато міфів про спортивне харчування, тож деколи складно самотужки розібратись у потоці інформації. І є ризик попастись у пастку упереджених думок. Проте з кожним роком в Україні активність і кількість масових спортивних заходів невпинно зростає і таку тенденцію спостерігатимемо ще довго. Мода на здоровий спосіб життя набирає обертів, тож якщо ви теж попали на цю хвилю, варто подбати про повну підтримку свого організму, щоб досягати найкращих результатів та на довгі роки залишатись повними сил та енергії.
        Вам може бути цікаво
        Переглянути всі статті блогу