Меню
МЕНЮ
Псс, швидкі вуглеводи треба?
Все про енергетичні гелі: що це? для кого і навіщо це потрібно?
"Все життя бігав/їздив з бананами, макаронами по-флотськи та Snickers-ом — от тобі і швидкі та повільні вуглеводи! Натуральні, нормальні! Мій дід так робив! Навіщо мені ті ваші гелі?".

Скільки разів ми чули ці ствердження та запитання на виставках та змаганнях!
Так, звісно люди колись "закидались" перед змаганнями макаронами з м'ясом. Набивали кишені бананами та шоколадом з горішками. І робили ще безліч різних дій, які б допомогли їм бути найдієвішими і найшвидшими. Але в них раніше ж і альтернативи не було!

Чому банан в звичному вигляді та вівсянка більше не в топі?
Бо запас такої швидкої енергії вичерпається швидше ніж за годину. Організму потрібна систематична підзарядка. Без своєчасного поповнення корисних речовин, ти втрачаєш свою результативність і шанси на успішний фініш.
І нахіба тоді усі затрати на дорогу, участь, кросівки та одяг?
Nobody cares.

Саме через дискомфорт вживання звичного харчування під час змагань, з'явилась потреба розробити енергетичні гелі (швидкі вуглеводи) та енергетичні батончики (повільні вуглеводи). Проте в цій статті, ми хотіли б сконцентрувати увагу на гелях!
Гель Банан (44 г.)
Гель Маренка запашна (44 г.)
Гель Полуниця - Ваніль (44 г.)
Енергетичні гелі – напіврідкий продукт, щось середнє за своїми характеристиками між батончиками та ізотоніком.

Основа гелю – це мальтодекстрин або ж похідні глюкози різної довжини, а також сахароза, електроліти (натрій, калій), консервуючи агенти (для тривалого зберігання), натуральні ароматизатори, а також часто амінокислоти й екстракти вітамінів. Інколи у гелі додають такі стимулятори як кофеїн чи таурин.

Простіше, кажучи гелі наше "паливо".
"Паливом" в гелях служать амінокислоти, вітаміни та мінерали.
Поновлення вуглеводів необхідне, щоб підтримувати потрібний темп протягом дистанції, не "зустріти" марафонську стіну і навіть, прискоритись на фініші.

Запасатись енергією, коригувати раціон, атлети розпочинають як мінімум за тиждень до старту.
При низькоінтенсивному навантаженні організм використовує в якості енергії не лише вуглеводи, а й жири. Проте, все ж основним джерелом енергії є вуглеводи.

Вуглеводи в організмі накопичуються у крові (80 Ккл.), м'язах (1200-1800 Ккл.) та печінці (300-400 Ккл.) у вигляді глікогену. Під час інтенсивних фізичних навантаженнях вміст глікогену знижується, що призводить до проявів втоми. Якщо ви відчуєте «стіну» під час марафону, це супроводжуватиметься такими відчуттями як тремор рук та ніг, порушенням координації рухів.

Це свідчить також і про недостатнє вуглеводне живлення мозку. Для того, щоб уникнути таких неприємних речей під час змагань доречним буде додаткове «вуглеводне завантаження» перед забігом. Найкраще для цього підходять - енергетичні гелі.
В енергетичних гелів є ряд переваг:
- швидке засвоєння (протягом 5 хвилин);
- висока концентрація вуглеводів в компактному форматі;
- зручна консистенція, не потрібно жувати;
- спрощується розрахунок перед стартом (дія 1 гелю протягом 45 хвилин);
- величезний вибір смаків (звичні, з однією дозою кофеїну та подвійною).
Наші професійні спортсмени про гелі Nutrixxion
Nutrixxion в своїй продуктовій лінійці гелів представляє не лише звичайні, а й з кофеїном та подвійним кофеїном. Кофеїновмісні гелі забезпечують додаткову стимуляцію. Ми використовуємо кофеїн з екстракту гуарани, що краще засвоюється ніж кавовий аналог.
Щодо подвійної дози - це турбо-гель, що розроблений спеціально для тривалих, виснажливих змагань. Забезпечує потужну стимулюючу дію за рахунок збільшення вмісту кофеїну, подвоєння незамінних амінокислот BCAA та додавання таурину.
Не очікуйте, коли відчуєте дикий голод, енергетичне підживлення повинно надаватись завчасно. Перший гель рекомендуємо вживати через 45-60 хвилин опісля старту, або ж кожні 5 км.

Більшість гелів потрібно запивати водою інакше концентровані вуглеводи, які є в них просто не засвояться, а натомість можуть спровокувати проблеми з шлунково-кишковим трактом. Саме тому, зазвичай, гелі містять 20-30г. вуглеводів. Більша кількість – потребуватиме багато води для засвоєння. Якщо ви зазвичай п'єте на чек-поінтах, з'їжте гель за декілька хвилин до зупинки.

І найважливіше, перш ніж ви оберете будь-який енергетичний гель зверніть увагу на якісний склад:

Мальтодекстрин - полісахарид, який отримують розщепленням крохмалу (фактично, це суміш полімерів глюкози від 2 до 20 молекул). Його основні ролі - "основа" для гелю (хороший загущувач), має високий глікемічний індекс - відповідно - дає чимало енергії.

Декстроза - ізомер глюкози - дуже швидко всмоктується (вже у ротовій порожнині) - одразу потрапляє у кров, відповідно - швидке джерело енергії для мозку, м'язів;

Ізомальтулоза - модифікована сахароза з дуже низьким глікемічним індексом - відповідно повільно всмоктується і дає енергію поступово. Основна перевага ізомальтулози перед цукром, глюкозою - низький глікемічний індекс - поступове засвоєння і відсутність "стрибків" рівня цукру в крові. В гелях разом із декстрозою та мальтодекстрином - вона зрівноважує властивості декстрози.

Наявність вітамінів. Важливі для гонок – оскільки покращують протікання найрізноманітніших метаболічних реакцій, роботу нервової системи, нейрон-м'язові зв'язки.

Не менш важливі, білки/амінокислоти. Захищають м'язи від руйнування, залучаються в енергетичний обмін, покращують роботу нервової системи.
Гель XX-Force подвійний кофеїн Зелене Яблуко (44г.)
Гель Апельсин (44 г.)

Гель Кола - Лемон (44 г.)
І на завершення, закликаємо аналізувати, тестити та підбирати для себе харчування з розумом!
Тоді усі змагання будуть в кайф :)
Вам може бути цікаво
Переглянути всі статті блогу