Меню
МЕНЮ
Смог у місті - біг на місці?

Вам знадобиться 4 хв. для прочитання цього тексту
Ми знаємо, що біг, так само як і катання на велосипеді, швидка хода та інші види фізичної активності - корисні для здоров'я завдяки позитивному впливу на серцево-судинну, імунну та інші системи організму. Однак, коли на вулиці стоїть легкий туман, а від запаху починає дерти у горлі – виникає резонне питання чи має взагалі сенс виходити на пробіжку?
Олександр Скороход - ультрамарафонець, трейлраннер, молекулярний біолог, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інституту Молекулярної Біології та Генетики НАН України
Атлет Nutrixxion Олександр Скороход розповів, як діяти у такому випадку:

" Ми знаємо, що біг, так само як і катання на велосипеді, швидка хода та інші види фізичної активності - корисні для здоров'я завдяки позитивному впливу на серцево-судинну, імунну та інші системи організму. Однак, коли на вулиці стоїть легкий туман, а від запаху починає дерти у горлі – виникає резонне питання чи має взагалі сенс виходити на пробіжку?

З точки зору фізіології, під час бігу або аналогічного фізичного навантаження кількість повітря, яке ми вдихаємо - підвищується в середньому у 3-4 рази. Відповідно, якщо ми займаємося на вулиці якість повітря може суттєво вплинути на користь від фізичних навантажень. "
У 2016 році було проведено цікаве дослідження у якому вчені вивчали при якому ж рівні забруднення повітря має сенс тренуватися на вулиці й скільки часу.

Основний показник, який використовували для оцінки стану забрудненості повітря - particulate matter (PM2.5). РМ2,5 – показує скільки в тонкодисперстних частинок діаметром 2,5 мкм та менше знаходиться 1м3 (метрі кубічному) повітря. Частинки таких розмірів складають більшу частину пилу й можуть проникати глибоко в легені, на відміну від більш великих часток, які в основному осідають в носових ходах, роті або в горлі. А це може мати наслідки у вигляді підвищення ризиків виникнення пневмонії, ішемічної хвороби серця, інсультів та деякі види раку.

Сам склад дрібного пилу, яка присутнього в атмосфері міста, може бути різним і залежати від наявності різних виробництв, доріг, будівництва, пожеж поблизу.
Власне, у згаданому вище дослідженні вчені порівнювали наскільки ризики для здоров'я від різного рівня забрудненості повітря, можуть нівелювати ту користь, яку дає фізична активність (катання на велосипеді та прогулянка). На основі аналізу даних, вченими були розраховані дві критичні точки:

- «переламна» (tipping point) - проміжок часу тренування, після якого організм перестає отримувати користь від фізичної активності.

- «беззбитковості» (break-even point) – час тренування, після якого активність на вулиці стає вже небезпечною для здоров'я організму.

Загалом, для середньосвітового фонового міського рівня
(PM2.5 = 22 мкг / м3) переваги фізичної активності на вулиці значно перевищують ризики через забруднення повітря навіть при інтенсивних заняттях.
Що робити якщо рівень забруднення високий?

Насправді, перебування вдома відкриває великий спектр варіантів для тренувань, особливо якщо Ви маєте хоча б найпростіший спортінвентар.

Можна робити альтернативні кардіонавантаження (скакалка, біг на місці, велотренажер, велостанок та ін.), зайнятися загальною фізичною підготовкою чи йогою. А крім того, можна взяти участь у котромусь із челенджів.
Вам може бути цікаво
Переглянути всі статті блогу